História spoločnosti 


Počiatky dnešnej spoločnosti CBRE siahajú do San Francisca v roku 1906. V 40. rokoch 20. storočia firma, ktorá sa neskôr stala známa ako CB Commercial, vyrástla na jednu z najväčších spoločností poskytujúcich komerčné realitné služby na západe USA. V 60. a 70. rokoch sa spoločnosť zmenila na verejnú a rozšírila svoje portfólio služieb i geografické pokrytie. Stala sa poskytovateľom komplexných služieb s rastúcou pôsobnosťou v celých Spojených štátoch.

Ďalší významný míľnik sa odohral v roku 1989, keď zamestnanci a ďalšie osoby prevzali obchodnú činnosť spoločnosti, aby vytvorili CB Commercial. V priebehu celých 90. rokov 20. storočia spoločnosť CB Commercial agresívne zrýchľovala svoj rast a rozvíjala svetové kapacity, aby napĺňala požiadavky klientov. Spoločnosť prevzala popredné firmy z oblasti investičného manažmentu (Westmark Realty Advisors – teraz CBRE Global Investors, 1995), hypotekárneho bankovníctva (L.J. Melody & Company, 1996) a správy nehnuteľností a firemných zariadení, ako aj z kapitálových trhov a investičného manažmentu (Koll Real Estate Services, 1997).

Spoločnosť CB Commercial dosiahla významnú globálnu expanziu v roku 1998 akvizíciou spoločnosti REI Limited, medzinárodnej vetvy spoločnosti Richard Ellis, ktorej história siaha do Londýna v roku 1773. V tom čase spoločnosť zmenila svoj názov na CB Richard Ellis alebo CBRE.

Krátko potom spoločnosť CBRE oznámila akvizíciu londýnskej spoločnosti Hillier Parker May & Rowden, jednej z najväčších spoločností poskytujúcich realitné služby pôsobiacej v Spojenom kráľovstve. CBRE sa prostredníctvom tohto rozvoja stala prvou spoločnosťou poskytujúcou realitné služby s platformou na poskytovanie integrovaných realitných služieb – prostredníctvom jednej spoločnosti v spoločnom vlastníctve a so spoločným vedením – naprieč hlavnými mestami svetového biznisu.

V roku 2003 získala spoločnosť CBRE skupinu Insignia Financial Group a stala sa poprednou spoločnosťou poskytujúcou realitné služby v New Yorku a Londýne. V júni 2004 spoločnosť CBRE ukončila úspešný úvodný verejný predaj a začala obchodovať s bežnými akciami triedy A na Newyorskej burze a v roku 2006 bola zaradená do rebríčka S&P 500.

Koncom roka 2006 získala CBRE spoločnosť Trammell Crow Company, aby tak vytvorila spoločnosť poskytujúcu realitné služby s bezprecedentným rozsahom, škálou a ponukou služieb. Konkrétne, spoločnosť CBRE sa stala globálnym lídrom v poskytovaní externých služieb významným užívateľom, vrátane korporácií, zdravotníckych organizácií a inštitúcií z verejného sektora. Spoločnosť sa neustále umiestňovala ako poskytovateľ realitných outsourcingových služieb číslo jeden v rebríčku organizácie International Association of Outsourcing Professionals.

V roku 2011 spoločnosť CBRE dosiahla vedúce postavenie v inom kľúčovom obchodnom segmente, keď získala väčšinu v spoločnosti na správu investícií v oblasti realít ING Group, N.V. so sídlom v Holandsku. Akvizíciou vznikol podnik s investičným aktívami v jeho správe v hodnote približne 90 mld. USD. Spoločnosť v tom istom roku tiež zmenila svoj názov na CBRE Group Inc. s cieľom lepšie zosúladiť svoju identitu s poprednou značkou v odvetví.

V roku 2013 spoločnosť CBRE výrazne zlepšila svoju platformu outsourcingových služieb užívateľom v Európe, a to akvizíciou služieb Norland Managed Services Ltd, popredného poskytovateľa stavebno-technických služieb v Spojenom kráľovstve a Írsku.

V roku 2015 sa spoločnosť CBRE umiestnila na druhom mieste (z 500 spoločností) v rebríčku finančného rastu a výkonnosti organizácie Barron. Spoločnosť CBRE okrem toho získala ocenenie Global Workplace Solutions (GWS) od spoločnosti Johnson Controls. GWS je popredný poskytovateľ integrovaných riešení správy zariadení v globálnom meradle. Celkové tržby prvýkrát presiahli 10 mld. USD.

V roku 2016 vymenoval magazín FORBES spoločnosť CBRE za 15. najlepšieho zamestnávateľa Ameriky a Fortune vymenoval CBRE za jednu z najobdivovanejších spoločností v sektore realít už štvrtý rok po sebe.

V roku 2017 bola spoločnosť CBRE podľa Forbes a Fortune menovanová v kategórií jedného z najlepších amerických zamestnávateľov za diverzitu. Global Real Estate Advisor of the Year 6 krát po sebe posledných 7 rokov v rámci ocenenia EUROMONEY.

V roku 2019 Fortune zaradila CBRE medzi najobdivovanejšie spoločnosti v oblasti nehnuteľností sedem rokov po sebe. LIPSEY zaradila CBRE medzi top značky v oblasti komerčných nehnuteľností 17 rokov po sebe. Fortune 500 od roku 2008; v roku 2019 na 146. mieste.

 

Časová os spoločnosti


1773 – William Ellis sa v Londýne etabluje ako „podporovateľ a oceňovateľ’. O niekoľko rokov neskôr zamestnáva svojho synovca Richarda Ellisa ako svojho učňa. Rodina Ellisovcov naďalej prevádzkuje a rozširuje firmu až do roku 1938.

1906 – V USA založil Colbert Coldwell spoločnosť Tucker, Lynch & Coldwell v San Franciscu, Kalifornia.

1995 – Akvizícia spoločnosti Westmark Realty Advisors. Znamená expanziu v oblasti investičného manažmentu. Dnes je známa ako CBRE Investors.

1996 – Akvizícia spoločnosti Westmark Realty Advisors. Znamená expanziu v oblastAkvizícia spoločnosti LJ Melody & Co. Stáva sa významným tvorcom a poskytovateľom služieb v oblasti komerčných hypoték v USA. Teraz je náma ako CBRE Melody. investičného manažmentu. Dnes je známa ako CBRE Investors.

1997 – Akvizícia spoločnosti Koll Real Estate Services. Stáva sa lídrom v oblasti správy nehnuteľností a zariadení.

1998 – Akvizícia obchodnej činnosti spoločnosti Richard Ellis mimo Spojeného kráľovstva. Spoločnosť sa premenovala na CB Richard Ellis. Obchodná činnosť v 29 krajinách. Akvizícia spoločnosti Hillier Parker v Spojenom kráľovstve.

1999 – CBRE pôsobí na viac ako 250 miestnych trhoch. CBRE uzatvára partnerstvo so spoločnosťou Ikoma, čím začína pôsobnosť CBRE v Japonsku.

2001 – Vedenie odkupuje spoločnosť do súkromného vlastníctva.

2003 – Akvizícia spoločnosti Insignia. Stáva sa prvoradým poskytovateľom služieb v odvetví s poprednou obchodnou činnosťou v New Yorku a Londýne. Zjednocuje sa globálny názov značky CB Richard Ellis.

2004CBRE spúšťa prvotnú verejnú ponuku na Newyorskej burze ako „CBG“. Tržby presahujú 2,0 mld. USD.

2005CBRE sa odstáva do zoznamu Fortune 1000 s číslom 676 a je pridaná na zoznam spoločnosti Russell 1000.

2006CBRE oslavuje svoju storočnicu. Spoločnosť je uvedená do zoznamu S&P 500. Akvizícia spoločnosti Trammell Crow Company.

2007Spoločnosť CBRE zaradená medzi 50 najlepších spoločností v triede podľa časopisu Business  Week. Spoločnosť CBRE menovaná za jednu z najrýchlejšie rastúcich spoločností rebríčka Fortune’s 100.

2008 – CBRE sa stáva prvým poskytovateľom komerčných realitných služieb zaradených do rebríčka Fortune 500.

2011 – CBRE získava spoločnosť investičného manažmentu v oblasti realít ING v Európe a Ázii a je registrovanou spoločnosťou na obchodovanie s cennými papiermi. Spoločnosť CBRE je organizáciou IAOP označená ako najlepšia outsourcingová spoločnosť v oblasti realít a mení svoj názov na CBRE Group, Inc.

2012 – CBRE je ako prvá firma poskytujúca realitné služby zaradená organizáciou International Association of Outsourcing Professionals medzi päť najlepších outsourcingových spoločností vo všetkých odvetviach.

2013 – CBRE získava spoločnosť Norland Managed Services Ltd, popredného poskytovateľa stavebno-technických služieb v Spojenom kráľovstve a Írsku. Touto akvizíciou sa výrazne zvyšuje outsourcingová činnosť pre užívateľov v Európe. CBRE bola organizáciou Euromoney druhý rok po sebe zvolená za globálneho poradcu roka v oblasti realít.

2015 – CBRE získala spoločnosť Global Workplace Solutions (GWS) od spoločnosti Johnson Controls. GWS je popredný poskytovateľ integrovaných riešení správy zariadení v globálnom meradle.

2016 – Forbes vymenoval CBRE za 15. najlepšieho zamestnávateľa Ameriky. Organizácia Fortune vymenovala spoločnosť CBRE za jednu z najobdivovanejších spoločností v oblasti realít už štvrtý rok po sebe.

2017 – EUROMONEY menovalo spoločnosť CBRE Global Real Estate Advisor of the Year 6 krát po sebe posledných 7 rokov.

2017 – Forbes a Fortune menovalo spoločnosť CBRE jednou z top spoločností ocenenú za diverzitu a najlepšieho zamestnávateľa žien a absolventov.

2017 – Spoločnosť CBRE bola zvolená za najlepšiu značku odvetvia spoločnosťou Lipsey Company už 16. rok po sebe.

2018 – ETHISPHERE menovalo spoločnosť CBRE za svetovo najetickejšiu spoločnosť 5 rokov po sebe.

2019 – Fortune vymenovala spoločnosť CBRE za jednu z najobdivovanejších spoločností v oblasti realít už siedmy rok po sebe.