Report

Slovakia Real Estate Market Outlook 2023

februára 1, 2023

Bratislava Twin city_MO

CBRE Slovakia Market Outlook 2023

Príležitosti v čase spomaľujúcej sa ekonomiky

Napriek náročným výzvam, ktorým sme v roku 2022 čelili, očakávame, že realitný trh sa bude v tomto roku stabilizovať a to hlavne vďaka správnym stratégiám.

Očakávame, že sektory kancelárskych priestorov a priemyselných a logistických nehnuteľností budú vykazovať mierny rast, zatiaľ čo maloobchodný sektor sa bude naďalej prispôsobovať zmenám v spotrebiteľskom správaní.

Makroekonomika:
Od vypuknutia globálnej pandémie v roku 2020 sme už druhý rok po sebe zaznamenali  pozitívny rast slovenskej ekonomiky.

Investície:
V roku 2022 sa na slovenskom realitnom trhu prvýkrát preinvestovala viac ako 1 miliarda eur a medziročný nárast predstavoval 48 %.

Udržateľnosť/ ESG:
Investori do nehnuteľností pôsobia v rýchlo sa meniacom podnikateľskom prostredí, ale ESG zostáva dôležitým ukazovateľom.

Kancelárie:
Trh s kancelárskymi nehnuteľnosťami zaznamenal najslabšiu úroveň nájomnej aktivity za posledné roky, ale v roku 2023 sa očakáva historicky najväčší podiel dokončených m² plochy.

Maloobchod:
Maloobchodné tržby sa v roku 2022 vrátili na úroveň spred pandémie, keďže maloobchodná aktivita dosiahla úroveň z roku 2019 a spotrebitelia boli naďalej aktívni v maloobchodných prevádzkach.

Priemysel a logistika:
Trh priemyselných a logistických nehnuteľností dosiahol rekordný rok v objeme prenajatých priestorov, dokončených projektov a v raste nájomného.

Bývanie:
Po desiatich rokoch stagnácie nájomného sa očakáva jeho mierny nárast na základe viacerých ukazovateľov, ako je nedostatok bytov a rastúce úrokové sadzby.

Kontaktujte nás

Pozrite si najnovšie správy a analýzy trhu

Náš tím odborníkov, ktorí sa zaoberajú prieskumom trhu, vám prináša presné dáta a komplexný prehľad o dianí na trhu.